60+ Eşsiz Samoalı Dövme Tasarımları ve Anlamları – İnanılmaz Kabile Desenler (2018)

Samoalı dövmeler

Samoa, topluca Polinezya olarak adlandırılan Okyanusya'nın bir alt bölgesindeki birçok adadan biridir. Polinezya çevresindeki Adalar, benzer dil, kültür ve inançları paylaşmaktadır, dolayısıyla Samoalı dövmeler Polinezyalı dövmeler olarak da adlandırılabilir.

Samoalı Dövme 42

Kaynak

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmelerSamoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Tarihçe

Çok uzun bir süre boyunca, Samoalılar farklı nedenlerden dolayı hem erkekler hem de kadınlar kendilerini dövüyorlardı. Bunu, çok acı verici bir deneyim yaratacak ahşap, kemik, dişleri ve kaplumbağa kabuğu gibi çok kaba yöntemleri kullanarak yaptılar.

Yine de yaptılar, çünkü kültürlerinde çok anlam taşıyorlardı. Samoalılar sürecin birkaç gününe, hatta haftalarına katlandılar ve hatta ailelerinin üyeleri cesaret için hazır bulundular.

Samoalı dövme

Samoalı Dövmesi 41

Kaynak

Samoalı Dövme 43

Kaynak

Dövme süreci ritüelleştirildi ve büyük önem taşıyordu çünkü başarıları temsil ediyor ve erkekler için yetişkinliğe dönüşüyordu. Çoğu zaman, dövmeler toplumdaki bir kişiyi temsil edecek ve daha fazla mürekkebi spor yapan önemli bir kişiyle birlikte olacaktır.

Bu yüzden kadınlar genellikle küçük ve hafif dövmelere sahipti, çünkü onlar erkeklerden daha düşük sayılıyorlardı.

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Polinezya ülkeleri arasında dövme sanatı yaygındı. Hatta bazıları ilk yapanlar bile, hatta dövme kelimesinin bile Samoan ‘tatau’ dan geldiği için inandırırlar.

Almanya, daha sonra Yeni Zelanda tarafından kolonileştirildikten sonra, Samoalı dövmeler dünyanın diğer bölgelerinde daha yaygın hale geldi. Samoalı tasarımları dövmelerde kullanma eğilimi, o zamandan itibaren muhtemelen daha iyi dövme teknolojisi nedeniyle diğer topluluklara sarıldı.

Samoalı dövme

Samoalı Dövme 44

Kaynak

Samoalı Dövme 45

Kaynak

 • Samoalı Dövme 62
 • Samoalı Dövme 61
 • Samoalı Dövme 60

anlam

Samoa dövmeleri kullanılan baskın sembole bağlı olarak çeşitli şeyleri temsil edebilir. Unutmayın, bu dövmeler büyük ölçüde tekrarlamaya dayanır ve bu da tasarımın belirli bir akışa sahip olmasına neden olur.

Öyleyse, bir sembol, okyanus, tekrarlanırsa, dövme, baskın sembol olarak güneş ile birinden farklı bir anlama sahiptir. Sonuç olarak, bu dövmeler doğurganlığı, aileyi, sevgiyi, hayatı, ölümü ve kötülüğün korunmasını temsil etmek için kullanılabilir.

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

 • Samoalı Dövme 58
 • Samoalı Dövme 57
 • Samoalı Dövme 59

Yerleştirme

 • Samoalı kol dövmesi

Muhtemelen Dwayne Johnson’ın (Rock) dövmesini televizyonda, sol omzunda, tipik bir Samoalı kol dövmesi olduğunu gördünüz. Samoalı dövmeler genellikle birkaç sembolün birleştiği geniş ve karmaşıktır, bu yüzden kol böyle bir dövmeyi yerleştirmek için ortak bir alandır.

Ne kadar büyük istediğinize bağlı olarak, kolun tamamı boyunca tam bir manşon olacak şekilde uzatabilir veya omzunun etrafında lokalize olabilirsiniz.

Samoalı dövme

 • Samoalı bacak dövmesi

Ayak, dövmeyi yerleştirmek için alternatif bir alan sağlar, ayrıca görünmesini istemiyorsanız kolayca saklanabilir. Yine, dövme sadece buzağı örtecek ya da yukarı doğru uyluğa uzatacak kadar küçük olabilir. Çoğu kadın ayağındaki dövmeyi seçer ve sadece ayak bileği üzerine hafifçe uzatır.

Bu, bir ow kesim ayakkabısıyla bile iyi gidebilen çok sevimli bir görüntü oluşturur.

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

 • Yüz dövmeleri

Cesur, bir yüz dövmesi ideal, bir Samoalı dövmenin güzelliğindeki faktördür ve harika bir dövme yapmanın getirileri vardır. Açıkçası, çok az insan onunla gelen çağrışımlardan dolayı bir yüz dövmesi alır, ancak boyun dövmesi de harika olabilir.

Samoalı dövme

Samoalı Dövme 46

Kaynak

Samoalı Dövme 47

Kaynak

 • Samoalı Dövme 56
 • Samoalı Dövme 54
 • Samoalı Dövme 55

Türleri

Bu dövmeler daha çok kullanım ve anlam bakımından çeşitlilik gösteriyordu ve kullanıcı, göndermek istediği mesajın bulunduğu tasarımı seçiyordu.

 • Samoalı aşiret dövmeler

Bu tasarım, bir şeridin şeklini oluşturmak için esas olarak uzun vuruşlardan oluşmaktadır. Elbette, vuruşları süslemek ve göze çarpmak için başka semboller vardır. Tasarım esas olarak lineer elemanlar içerdiğinden, vücudun herhangi bir bölümüne takılabilir ve özellikle kol çevresinde yaygındır.

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

 • Geleneksel samoan dövmesi

En yaygın geleneksel tasarımdır çünkü eski Samoa'da da bir inisiyasyon hakkı olarak yaygındır. Vücudun belden dizine kadar olan orta kısmını kapsar ve aynı zamanda kişinin vücudunun etrafında dolaşan çizgilerden oluşur.

Geleneksel tasarımların çoğunda bulunan bir başka sembol de köpekbalığı dişleri veya ‘niho mano'dur, aslında tüm Polinezya dövmelerinin neredeyse% 50'si köpekbalığı dişlerini içerir.

Samoalı dövme

Bunlar dövmenin vuruşları boyunca düzenlenmiş keskin kenarlı üçgenlerle temsil edilir. Bu sembol, köpekbalığının acımasızlığını, aynı zamanda güç ve cesareti temsil eder. En önemlisi, köpekbalığı dişleri Polinezya halkının tanrısıdır.

 • Enata

“Enata”, çoğu Samoalı dövmede tipik bir motiftir ve insanlar ile tanrılar arasındaki ilişkileri temsil etmek için kullanılır. Sembol ayrıca doğum ve ölüm, yaşam deneyimleri ve toplumdaki rütbe gibi yaşamın çeşitli yönlerini temsil etmek için de kullanılabilir.

Samoalı dövmeler

Bir şeyleri temsil etmenin yanı sıra, bir eylemi göstermek için de kullanılabilir, örneğin, bir yaratığın karşı karşıya olduğu bir enata, bir şeyden uzaklaşan bir enata bir düşmanı işaret ederken yaratılanı savunmayı temsil edebilir.

Bunun nasıl çalıştığını anlamak için bir enata'nın şeklini anlamanız gerekir. Temel olarak, vuruşlar daha elverişli bir şekil oluşturmak için süslenebilmesine rağmen, bir "W" şeklini alır. Bu tür diğer sembollerle birlikte kullanıldığında, çoğu Polinezya dövmesi için uygun olan bir dalga zinciri oluşturur.

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

Samoalı dövmeler

 • Samoalı kaplumbağa ve kabukları dövme

Kaplumbağa Polinezya dövmelerinde başka bir ortak semboldür ve genellikle iki lavman birleştirilerek yaratılır. Araziden denize hareket edebilen kaplumbağa, insanların yaşamın ötesine geçtiği ortam olarak kabul edilir.

Bir kaplumbağa, doğurganlığı, uzun yaşamı, aileyi, birliği ve hatta sağlığını temsil etmek için de kullanılabilir.

Samoalı dövmeler

 • Güneşin tasviri

Güneş, Samoalılar tarafından çokça görülse de, bir dövme içinde bağımsız olarak kullanılamaz. Kendi başına liderliği ve hatta sonsuzluğu temsil edebilir, ancak genellikle başka bir sembolle birleştirilir.

Örneğin, okyanusu temsil etmek için dışarıdan yayılan yayların bulunduğu merkezdeki güneş hayatın ölüm ve yaşam döngüsünü kabul etmek için kullanılabilir.

Samoalı dövmeler

 • Okyanus ve dalgalar

Bir ada olarak, Samoans geçimlerini sağlamak için denize bağımlı olmayı öğrendi. Bunun dışında Polinezya halkı okyanusa son dinlenme yeri ve herkesin ölümden sonra gittiğine inanıyor. Okyanus, dışa doğru yayılan tamamlanmamış bir daire, bir yay olarak temsil edilir.

Ayrıca, üstüne binen dalgaları göstererek bir çizgiye eklenebilir.

Samoalı dövmeler

 • Tiki

Tiki minyatür insan figürleridir ve esas olarak koruma için kullanılır. Tiki tasarımı, gözler, burun, kulaklar ve ağızla birlikte tam bir yüz içerebilir ancak aynı zamanda sadece bir özelliği de içerebilir. Yüzün her özelliği, "koklama" tehlikesi için burun gibi bir anlamı vardır ve kişiyi uyarır.

Tiki, diğer tasarımlarla bir araya gelmelerine rağmen, Samoalı dövmelerinde çok yaygındır. Çeşitli anlamlara sahip olduğu için, tasarım, dövmeyi takan kişiye çok özel bir anlam kazandırabilir ki bu da tasarımı oldukça popüler hale getirdi.

Samoalı dövmeler

 • Bezelye

Bu tüm Samoalı dövmelerinin en gelenekselidir. Aynı zamanda çok sembolikti ve çoğu erkek bu tasarımla dövüldü. Geleneksel bir taç, belden uzayan, göbek deliğinin hemen altından uzanan ve dizlere kadar uzanan geniş bir dövmedir.

Günümüzde çok yaygın olmasa da, bazı insanlar hala tasarımı kullanıyor.

Samoalı Dövme 48

Kaynak

Samoalı Dövme 49

Kaynak

Samoalı Dövme 50

Kaynak

 • Samoalı Dövme 51
 • Samoalı Dövme 52
 • Samoalı Dövme 53

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No ratings yet)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

26 − 22 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: